گروه‌های آموزشی


​انرژی الکتریکی با رشد روز افزون استفاده از تجهیزات برقی به جزء لاینفک زندگی بشری تبدیل شده است. گرایش قدرت یکی از شاخه­های مهندسی برق می­باشد که به مباحث مربوط به تولید، انتقال، توزیع، پردازش و استفاده بهینه از انرژی الکتریکی می­پردازد. گروه قدرت بخش مهندسی برق دانشگاه شهید باهنر کرمان از سال 1375 و با هدف پرورش کارشناسانی توانا و کارآمد در زمینه­ های تولید، انتقال، توزیع و استفاده از انرژی برق تأسیس شده و در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می­ پذیرد.
این گروه در حال حاضر شامل پنج عضو هیئت علمی بوده و فعالیت­های آموزشی و پژوهشی آن در زمینه­های زیر متمرکز می­ باشد:
برنامه ­ریزی و بهره ­برداری سیستم­های قدرت، مدیریت و بهینه ­سازی سیستم ­های انرژی الکتریکی،تجدید ساختار سیستم­ های قدرت، اقتصاد انرژی، قابلیت اطمینان، دینامیک و کنترل سیستم­ های قدرت، کیفیت توان، کنترل توان راکتیو و ادوات FACTS، کاربرد الکترونیک قدرت در سیستم­ های قدرت و کنترل دور ماشین­ های الکتریکی، انرژی­ های تجدیدپذیر و منابع تولید پراکنده، شبکه­ های توزیع ریز شبکه­ ها و شبکه­ های هوشمند.

مدیر گروه: آقای دکترسعید اسماعیلی


مهندسی الکترونیک یکی از شاخه‌های مهندسی است که از دانش علمی،  رفتار و اثر الکترون‌ها استفاده نموده و به توسعه قطعات، دستگاه‌ها، سیستم‌ها، یا تجهیزاتی می‌پردازد که انرژی الکتریکی یکی از فاکتورهای آنهاست؛ این واژه به شاخه‌ی وسیعی از مهندسی اشاره دارد که زیرشاخه‌های بسیاری را در بر می‌گیرد و شامل رشته‌هایی است که با توان، مهندسی ابزاردقیق، مخابرات، طراحی مدارهای نیمه هادی و بسیاری دیگر در ارتباط است. گروه  مهندسی الکترونیک دانشگاه شهید باهنر کرمان ، با راه‌اندازی مقطع کارشناسی در سال 1356 تاسیس شد و در حال حاضر دارای 8 عضو هیات علمی می‌باشد. گروه الکترونیک علاوه بر ارائه تعدادی از دروس اصلی، اختیاری و تخصصی کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی برق و سایر رشته‌های مهندسی، در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و  دکترا دانشجو می‌پذیرد. تمرکز فعالیت‌های پژوهشی گروه الکترونیک در زمینه‌‌‌ها VLSI ، معماری کامپیوتر، FPGA ، طراحیHDL ،  الکترونیک نوری، طراحی مدارات آزمون پذیر، قابلیت اطمینان در سیستم های مهندسی، ارزیابی عملکرد شبکه های کامپیوتری ، پردازش موازی، رایانش نرم، بینایی ماشین ، پردازش سیگنال، پردازش تصویر ،  مدارهای RF، مبدلهای داده، فیلترهای انالوگ ، سیستم های میکروالکترونیک ، نانوالکترونیک و فوتونیک می‌باشد.

مدیر گروه: آقای دکتر محسن صانعی


این گروه با راه‌اندازی مقطع کارشناسی ارشد در سال 1381 تاسیس شد و در حال حاضر دارای 5 عضو هیات علمی می‌باشد.
فعالیت‌های آموزشی: گروه کنترل علاوه بر ارائه تعدادی از دروس اصلی، اختیاری و تخصصی کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی برق و سایر رشته‌های مهندسی، در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‌پذیرد.
فعالیت‌های پژوهشی: تمرکز فعالیت‌های پژوهشی گروه کنترل در زمینه‌‌‌های ابزاردقیق، الگوریتم‌های تکاملی، پیش‌بینی سری‌های زمانی، رباتیک، سیستم‌های پیچیده و آشوبناک، سیستم‌های چندعاملی، سیستم‌های غیرخطی، سیستم‌های فازی، سیستم‌های کنترل گسترده، سیستم‌های هایبرید، شناسایی سیستم، کنترل بهینه، کنترل پیش‌بین، کنترل صنعتی و کنترل مقاوم و همچنین دینامیک سیستم‌های قدرت و سیستم های تولید انرژی خورشیدی و بادی می‌باشد.

مدیر گروه: آقای دکتر محمد ملائی امام زاده


​تکنولوژی مخابرات به سرعت در حال دگرگونی و گسترش می باشد. گروه مهندسی مخابرات با این نگرش، تأکید مضاعفی بر آموزش و پژوهش در زمینه های تئوری و عملی تکنولوژی های نوین در مهندسی مخابرات دارد.
استادان گروه، با تخصص های مختلف در طیف وسیع از تکنولوژی های مهندسی مخابرات از جمله مخابرات بیسیم، آنتن و مایکروویو، مخابرات ماهواره، رادار و سونار، مخابرات نوری، پردازش سیگنال و تصویر، و تئوری مخابرات به تدریس و تحقیق مشغول می باشند.در حال حاضر گروه مهندسی مخابرات در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دو گرایش مخابرات سیستم و مخابرات میدان دانشجو می پذیرد. هدف گروه تربیت مهندسین مجرب و توانا در زمینه های مورد نیاز صنعت مخابرات کشور می باشد.

مدیر گروه: آقای دکتر داریوش عباسی مقدم